· 

Blog Prawniczy

Majątek wspólny i osobisty małżonkówAdwokat z Gniezna podział majątku, Majątek wspólny i osobisty małżonków Jeżeli małżonkowie nie zdecydowali się wcześniej uregulować sytuacji majątkowej poprzez odpowiednią umowę, punktem wyjścia do jakiegokolwiek podziału majątku staje się majątek wspólny i osobisty. Zanim zdecydujemy się na rozwód należy dokładnie rozważyć, co wchodzi w skład wspólnego majątku i jak wygląda odpowiedzialność majątkowa.W skład majątku wspólnego wchodzą wszystkie przedmioty nabyte w czasie trwania małżeństwa zarówno przez jednego małżonka jak i wspólnie, prawa majątkowe np. akcje, udziały oraz prawa rzeczowe np. własności, użytkowanie wieczyste etc., pobrane wynagrodzenia za pracę i innych działalności zarobkowych, środki na koncie bankowym bądź pracowniczym funduszu emerytalnym.Do majątku osobistego możemy zaliczyć wszystkie przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty nabyte poprzez darowiznę lub dziedziczenie, prawa niezbywalne, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania, nagrody za osobiste osiągnięcia, sprzęt hobbystyczny bądź służący do zaspokajania potrzeb jednego z małżonków.


Adwokat

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ustanawia, iż wysokość opłaty od wniosku o podział majątku wspólnego jest stała i wynosi 1000 złotych. Wyjątkiem jest, że wniosek posiada zgodny projekt podziału majątku. Wtedy opłata również jest stała i wynosi 300 złotych.

Opłatę uiszczamy przy wnoszeniu pisma do sądu. Jeżeli w ciągu siedmiu dni pieniądze nie wpłyną na konto bankowe, wniosek zostaje odrzucony. Sąd nie zajmie się żadną sprawą, jeżeli określone opłaty nie zostaną uiszczone.

Opłatę możemy wnieść nie tylko za pomocą przelewu na rachunek bankowy, ale również nakleić na wniosek znaki opłaty sądowej bądź uiścić opłatę bezpośrednio w kasie sądu.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych mówi, iż w przypadku apelacji od postanowienia w sprawie podziału majątkowego opłata wynosi 1000 złotych.

Strona jednak może domagać się zwolnienia z kosztów sądowych, w przypadku, gdy złoży oświadczenie, które mówi, że nie jest ona w stanie ponieść ich bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.